Трішки про аерацію
У міру зростання газону на поверхні грунту скупчуються відходи: сухе або нерозкладене коріння, трав’яна повсть, мох, пил та інше сміття. Цей шар називається соломою.
У нормі шар соломи не повинен перевищувати 1 – 1,5 см, тоді він має мульчуючий ефект. Але, якщо мікроорганізми не встигають переробляти ці залишки, і шар соломи перевищує норму, то він перешкоджає проникненню в ґрунт повітря, води та мікроелементів. У результаті газонна трава не може нормально та повноцінно розвиватися та починає хворіти. У такому випадку щоб вам не довелося повністю ремонтувати газон необхідно періодично проводити аерацію газону і скарифікацію.
Утворенню соломи можуть сприяти:
- 1. Дуже щільний дерн, у якому використані кущисті різновиди трав.
- 2. Нестача в ґрунті поживних речовин та низький рівень гумусу у шарі росту трави, внаслідок чого біологічна активність мікроорганізмів не висока.
- 3. Застосування добрив із високим рівнем кислотності (рН менше 6).
- 4. Надмірне розростання трави, при якому мікроорганізми не встигають справлятися з обсягом відходів трави, що рясно росте.
Ознаками того, що газон потребує аерації та скарифікації є:
- Уповільнене зростання газону
- В'янення трави
- Трава жовтіє
- Застоюється вода після дощу чи поливу
Є ще один спосіб перевірити, чи потрібна аерація газону. Для цього потрібно вирізати квадрат дерну розміром 10*10 см і глибиною 15 см. Обережно зтрусити з коріння землю і подивитися на довжину коріння. У нормі вона не повинна бути меншою за 5 см. Якщо коріння коротке, то потрібно терміново проводити аерацію. Така ситуація найчастіше спостерігається на важких глинистих грунтах, наприклад Києві та області.
Яку користь приносить аерація та скарифікація газону?
- Допомагає підтримувати ваш газон у здоровому стані, при цьому зменшивши час і кошти, що витрачаються на його обслуговування.
- Покращується обмін повітря між ґрунтом та атмосферою.
- Посилюється використання вологи у ґрунті.
- Поліпшується засвоєння поживних речовин під час використання добрив.
- Сприяє утворенню сильних і здорових коренів газону.
- Знижує ущільненість ґрунту.
- Допомагає зменшити утворення мульчі.
- Знижує застій води та утворення калюж.
- Підсилює стійкість газону до спеки та посухи.
Часті запитання
Немає необхідності щороку аерувати газон, якщо ваш газон здоровий і добре росте, або якщо у вас піщаний ґрунт, тому що він не ущільнюється так швидко. У цих випадках достатньо аерації кожні 2-3 роки. Коли цей процес виконується більше, ніж необхідно, він може пошкодити траву та тонкий баланс між зростом та спокоєм.
Глинна пошта, навпаки, волога, липка і легко ущільнюється. Якщо у вас такий ґрунт, газон краще аерувати щороку. Крім того, аерація газону рекомендується двічі на рік, якщо ви живете у суворих кліматичних умовах з особливо холодними та сухими зимами.